Merhabalar, gıda öğrencisi olarak verilen ödevimde Jelibonla ilgili sunum yapacağım. Acaba Jelibon yaparken sırasıyla hangi processleri ve hangi teknolojileri kullanıyorsunuz ?

idil b.

Sevgili İdil,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.

HARIBO ürünlerinin oluşum hikayesi

Tüketim trendleri ve tüketici beğenilerinin düzenli olarak izlendiği HARIBO’nun ürün yelpazesindeki her yeni çeşit, ilk olarak bir ürün tasarımcısı tarafından kağıt üzerinde tasarlanır.

Bilgisayar destekli tasarım süreci

Tasarım süreci tamamlandıktan sonra yeni HARIBO ürünü aday olan tasarım, bilgisayarda üç boyutlu çizimlere dönüştürülür. Bu üç boyutlu yeni tasarımlar alçı kalıplara dökülür.

Bu kalıplar yüksek teknolojili freze makinesinde hassas bir şekilde biçimlendirilerek son şeklini alır. Böylece ortaya çıkan kusursuz kalıp örnekleri, milyonlarca mutluluk kaynağı HARIBO şekerlemesinin üretimi için kullanılır.

Kalıplardan kalbe giden yol

Kalıplar hazırlandıktan sonra düz, ince ve nişasta ile dolu olan tepsiler hazırlanır. ürüne şekil vermek için kullanılan yüzlerce negatif kalıp, bu nişasta dolu tepsilerin içine itilir ve nişastanın içinde şekerin akıtılacağı şekilli boşluklar (negatif kalıplar) oluşur.

Sıcak ve sıvı haldeki meyveli şeker karışımları bu tepsilerdeki kalıplara saniyenin yüzde biri hızında dökülür. İşte birkaç yüz yeni meyveli şekerin gün ışığı ile tanıştığı an!

Son Dokunuşlar!

Nemi ve sıcaklığı ayarlanmış alanlarda uzun süre kurumaya bırakılan meyveli yumuşak şekerler, parlak bir görünüm alması ve birbirine yapışmaması için çok ince-eser-az miktarda bitkisel yağ ile yağlanır.

Otomatik olarak tartılan HARIBO ürünleri son olarak el değmeden paketlenir ve pek çok ülkeye gönderilmek üzere yola çıkar.

Sevgilerimizle,

HARIBO Türkiye

HARIBO Nasıl Üretiliyor?

Dilerseniz fabrika filmimizi izleyebilirsiniz.

arrow.pngİzle

İlgili Sorular