HARIBO ürünleri helal midir?

HARIBO Türkiye olarak ürettiğimiz tüm çeşitlerimiz “Helal ürün” sertifikasına sahiptir ve Türkiye’de, İstanbul Hadımköy’deki fabrikamızda üretilmektedir. “Helal ürün” tüketen dünyanın birçok ülkesine de Türkiye’de üretilen HARIBO ürünleri satılmaktadır. Sığır jelatini başta olmak üzere, hammaddelerimizi bize sağlayan ve Helal ürün belgesine sahip tüm tedarikçilerimiz, çeşitli aralıklarla ve habersiz olarak ilgili kurumların denetimlerinden geçmektedir.

Paketlerin üstünde “Türk Malı” logosu, yazısı bulunan, üreticisi Pamir Gıda olarak belirtilen ve dağıtımının HARIBO Şekerleme San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapıldığı tüm ürünler; HARIBO Türkiye fabrikasında , Helal ürün sertifikası bulunan hammaddeler ve sığır jelatini kullanılarak üretilmiştir. Paket üstünde yer alan bilgileri kontrol ederek, bu ifadelerin yer aldığı ürünleri tüketebilirsiniz.

Helal belgelerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

İlgili Sorular

 • 5 TUKETIM 2

  Türkiye’de kaç çeşit HARIBO meyveli şekerleme bulunuyor?

  Satışa sunulduğu her ülkenin hassasiyetine göre özel olarak geliştirilen ve farklı lezzet çeşitleriyle zenginleştirilen HARIBO ürünleri, bugün Türkiye’de satışa sunulan 750’den fazla farklı çeşidiyle çocuk ya da büyük herkesin severek tükettiği bir atıştırmalık. Türkiye’de üretilen ürünlerin içeriğinde kullandığımız “sığır jelatini” ile “helal ürün” standartlarına uygun üretim yapıyoruz.

  Aşağıdaki linkler aracılığıyla helal sertifikalarımızı inceleyebilirsiniz.

  arrow.pngCevabı Gör
 • 8 TARIHCE 3

  HARIBO ürünleri Türkiye'de üretiliyor mu?

  Evet, üzerinde “Türkiye’de üretilmiştir” ya da “Türk Malı” ifadesi taşıyan tüm HARIBO ürünlerini İstanbul, Hadımköy’de bulunan fabrikamızda üretiyoruz. 

  Ülkemizde üretilen HARIBO ürünlerimizde, helal belgeli sığır jelatini kullanıyoruz. Fabrikamızdan çıkan tüm HARIBO çeşitlerimiz “Helal ürün” standartlarına yüzde 100 uygundur.

  Aşağıdaki linkler aracılığıyla helal sertifikalarımızı inceleyebilirsiniz.

  arrow.pngCevabı Gör
 • 2 ENCOKMERAK 1

  Fabrika ve üretim süreçleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

  HARIBO ürünlerinin oluşum hikayesi

  Tüketim trendleri ve tüketici beğenilerinin düzenli olarak izlendiği HARIBO’nun ürün yelpazesindeki her yeni çeşit, ilk olarak bir ürün tasarımcısı tarafından kağıt üzerinde tasarlanır.

  Bilgisayar destekli tasarım süreci

  Tasarım süreci tamamlandıktan sonra yeni HARIBO ürünü aday olan tasarım, bilgisayarda üç boyutlu çizimlere dönüştürülür. Bu üç boyutlu yeni tasarımlar alçı kalıplara dökülür. 

  Bu kalıplar yüksek teknolojili freze makinesinde hassas bir şekilde biçimlendirilerek son şeklini alır. Böylece ortaya çıkan kusursuz kalıp örnekleri, milyonlarca mutluluk kaynağı HARIBO şekerlemesinin üretimi için kullanılır. 

  Kalıplardan kalbe giden yol

  Kalıplar hazırlandıktan sonra düz, ince ve nişasta ile dolu olan tepsiler hazırlanır. ürüne şekil vermek için kullanılan yüzlerce negatif kalıp, bu nişasta dolu tepsilerin içine itilir ve nişastanın içinde şekerin akıtılacağı şekilli boşluklar (negatif kalıplar) oluşur.

  Sıcak ve sıvı haldeki meyveli şeker karışımları bu tepsilerdeki kalıplara saniyenin yüzde biri hızında dökülür. İşte birkaç yüz yeni meyveli şekerin gün ışığı ile tanıştığı an!

  Son Dokunuşlar!

  Nemi ve sıcaklığı ayarlanmış alanlarda uzun süre kurumaya bırakılan meyveli yumuşak şekerler, parlak bir görünüm alması ve birbirine yapışmaması için çok ince-eser-az miktarda bitkisel yağ ile yağlanır.

  Otomatik olarak tartılan HARIBO ürünleri son olarak el değmeden paketlenir ve pek çok ülkeye gönderilmek üzere yola çıkar.

  arrow.pngCevabı Gör
 • 8 TARIHCE 3

  HARIBO eski reklamlarında “şimdi gerçek meyve sulu” diyor, daha önce gerçek değil miydi?

  HARIBO olarak ürünlerimizde gerçek meyve suyu kullanıyoruz. Paketli ürünlerin üzerinde ve reklamlarda kullanılacak ifadeleri mevzuatta belirtilen standartlar doğrultusunda dönemsel olarak düzenliyoruz. Bu düzenleme tabii ki ürün reçetemizde bir değişikliğe neden olmuyor.

  arrow.pngCevabı Gör
 • 3 SERTIFIKALAR 1

  HARIBO ürünlerinde koku bastırmak için katkı kullanıyor musunuz?

  Asla. Ürünlerimiz doğal maddelerin bir bileşimi olduğu için koku bastırmaya gerek duymuyoruz. Kalitesi dünyaca ünlü yumuşak şekerlerimizde, kokuyu bastırmaya veya başka bir amaçla herhangi bir koruyucu ya da katkı maddesi kullanmaya ihtiyaç duymuyoruz.

  arrow.pngCevabı Gör
 • 9 ILGINCBILGILER 2

  Ambalaj üzerinde ne tür besin değerleri bulunuyor?

  Ambalajlarımızda ürünlerimizin içeriğindeki Enerji (kj/Kcal), Toplam Yağ, Doymuş Yağ, Karbonhidrat, Toplam Şeker, Protein ve Tuz değerleri açık bir şekilde yer almaktadır.

  arrow.pngCevabı Gör
 • 10 DIGER 4

  Dünya markası HARIBO’nun Türkiye’de çeşit sayısı neden bu kadar az?

  HARIBO Türkiye olarak ülkemizde tüketicimizin meyveli şekerleme alışkanlıkları ile damak tadına en uygun çeşitleri sunuyoruz. Kuşkusuz ürün portföyümüz zaman içerisinde sürekli gelişiyor. Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz tüketici ve pazar araştırmaları ışığında trendlere en uygun şekerleme türleri ile şekerleme portföyümüzü sürekli güncelliyoruz.

  Emin olun, 750 çeşit üründen oluşan HARIBO yelpazesinde sizin de mutluluğunuzu sağlayacak bir yumuşak meyveli şekerlememiz mutlaka vardır.

  arrow.pngCevabı Gör
 • 4 URETIM 3

  HARIBO ürün çeşitleri dünyanın her yerinde aynı mıdır?

  Evet. Tüm HARIBO ürünleri benzersiz formülleri ile aynı lezzet reçetesine sahiptir. Sadece HARIBO Türkiye olarak üretim zincirimizde Helal ürün sertifikası taşıyan hammaddeleri kullanıyoruz.

  Aşağıdaki linkler aracılığıyla helal sertifikalarımızı inceleyebilirsiniz.

  arrow.pngCevabı Gör
 • 4 URETIM 1

  Almanyadan gelen haribolarin üzerinde sadece jelatin yazıyor. içerisinde domuz jelatini olma olasılığı var mi?

  Sevgili Songül Kozberi,

  HARIBO Türkiye olarak, üretim zincirimizde, Helal ürün sertifikası bulunan hammaddeleri kullanıyoruz. Hadımköy’de bulunan HARIBO Türkiye fabrikamızda, %100 sığır jelatini ile helal üretim yaparak ürünlerimizi yaklaşık 60 ülkeye ihraç ediyoruz. Paketlerin üstünde Türk malı logosu, yazısı bulunan ve dağıtımının HARIBO Şekerleme San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapıldığı belirtilen tüm ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

  Sevgilerimizle, HARIBO Türkiye

  arrow.pngCevabı Gör
 • 9 ILGINCBILGILER 4

  Almanya' da üretilen ve satışta olan Haribo, Maoam gibi ürünlerde domuz mu yoksa sığır jelatini mi kullanılmaktadır?

  Sevgili çağlar çelebi,

  Paketlerin üstünde “Türk Malı” logosu, yazısı bulunan, üreticisi Pamir Gıda olarak belirtilen ve dağıtımının HARIBO Şekerleme San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapıldığı tüm ürünler; HARIBO Türkiye fabrikasında , Helal ürün sertifikası bulunan hammaddeler ve sığır jelatini kullanılarak üretilmiştir.

  Paket üstünde yer alan bilgileri kontrol ederek, bu ifadelerin yer aldığı ürünleri tüketebilirsiniz.

  Sevgilerimizle, HARIBO Türkiye

  arrow.pngCevabı Gör